Złączki gwintowane, czy zaciskowe?

Wszędzie tam, gdzie są płyny, mogą być przecieki - jest to nieuniknione. Wycieki, oczywiście wiążą się z wydatkami w przestojach prac i naprawach przemysłowych systemów czyszczących. Tak więc, jaka jest najlepsza obrona przed nieszczelnościami.

Większość nieszczelności występuje tam, gdzie jeden element instalacji wodno-kanalizacyjnej łączy się z innym. Przykładem jest rura do zaworu, złącza, połączenia do pomp i filtrów oraz połączenia do armatury zbiornika. Do rozwiązania tego problemu mogą posłużyć nam złączki gwintowane.

złączka z gwintem

Złączki gwintowane

Złączki gwintowane dobrze sprawdzają się na materiałach, które są nieco ciągliwe, takich jak żelazo, miedź, aluminium, mosiądz i polimery. W miarę dokręcania złączek metal lub polimer deformuje się, aby wypełnić wszystkie szczeliny w celu uzyskania szczelnego połączenia.

Złączki gwintowane na twardszych materiałach, takich jak stal nierdzewna, są bardzo trudne do uszczelnienia. Problem polega na tym, że ponieważ materiał nie odkształca się łatwo, prawie zawsze jest mały otwór wokół korzenia gwintu. W wielu przypadkach próba zatrzymania wycieku poprzez dalsze dokręcanie współpracujących elementów może spowodować większy wyciek. Dzieje się tak dlatego, że korzenie gwintu oddzielają się dalej, a metal ulega deformacji. Taśma teflonowa i inne narzędzia są pomocne, ale rzadko stanowią niezawodne i trwałe rozwiązanie. Materiały te mogą być również źródłem zanieczyszczeń.

Złączki zaciskowe

Czy złączki gwintowane mają jakiś zamiennik? Oczywiście, są nimi złączki zaciskowe, w tym złączki zaciskowe kołnierzowe, które są ściskane na obwodzie rury męskiej, ponieważ są one osadzone w żeńskiej części współpracującej. Chociaż są to gwinty, ich jedynym celem jest zapewnienie siły potrzebnej do ściśnięcia okucia. Rzeczywiste uszczelnienie jest oddzielone od gwintów.

Mocowanie okucia na rurze jest procesem nieodwracalnym, chociaż połączenie może być w razie potrzeby demontowane i ponownie montowane. W wielu przypadkach nieszczelności można naprawić po prostu poprzez mocniejsze dokręcenie nakrętki. Złącza zaciskowe mogą być stosowane w aplikacjach wysokociśnieniowych, a nawet są niezawodne w miarę wzrostu ciśnienia, ponieważ ciśnienie ma tendencję do rozszerzania rury w stosunku do okucia.

Chociaż złączki zaciskowe są ogólnie uważane za lepsze niż złączki gwintowane, istnieją pewne potencjalne problemy. Ogólnie rzecz biorąc, złączki zaciskowe nie są tak odporne na drgania, jak złączki lutowane lub spawane. Wielokrotne zginanie może spowodować utratę przyczepności okucia do rury. Ponadto, aby zapewnić solidne uszczelnienie, powierzchnia łączonej rury musi być w miarę okrągła i wolna od podłużnych rys.

Złącza zaciskowe mogą być stosowane do różnych materiałów, od tworzyw sztucznych i gumy po najtwardsze metale. Ważne jest, aby dobrać odpowiednie okucie do danego zastosowania. W przypadku materiałów miękkich złącze może zawierać wkładkę podtrzymującą średnicę wewnętrzną rury, zapewniając tym samym dobre uszczelnienie jej średnicy zewnętrznej. Inne specjalne adaptacje są powszechne w celu uwzględnienia szerokiej gamy zastosowań złączek zaciskowych.

KOMENTARZE:
• Szymon
https://www.lechar.com.pl/ | 2019-08-12

Wybór rodzaju załącza zależy od rodzaju instalacji.